Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

31.07.2024

Patodeweloperka jest jak kiepski serial, który nie ma ani fabuły ani sensu. Wszystko jest źle poukładane, a widzowie kręcą głowami, zastanawiając się, jak to mogło powstać. Bardziej dobitnie ujmując – jest to zjawisko nacechowane dysfunkcjonalnością polskiego mieszkalnictwa, które swój rozkwit przeżyło u progu lat dwudziestych naszego wieku. Czy istnieje szansa na ograniczenie praktyk, które zwiększają zyski deweloperów kosztem ludzi i przyrody?

Na czym polega patodeweloperka?

Termin „Patodeweloperka” odnosi się do projektów budowlanych wyróżniających się niską jakością wykonania i charakteryzujących się licznymi uchybieniami w stosunku do norm budowlanych i prawnych. Zjawisko to rozpowszechniło się najdobitniej w kontekście nowych osiedli bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. To właśnie tam najczęściej dochodzi do realizacji najbardziej absurdalnych pomysłów na pomnożenie zysków kosztem niezbędnej dla mieszkańców powierzchni.

Jakie są najpopularniejsze przykłady patodeweloperki?

Patodeweloperka zaistniała w przestrzeni medialnej jako jeden z memiarskich tematów. Niezliczone przykłady pomysłowości deweloperów obnażają na co dzień nieudolność systemu ku uciesze gawiedzi. Do najsłynniejszych należą:

Mikrokawalerka o powierzchni 9 m2

Nie trudno sobie wyobrazić, że w jednym pomieszczeniu musiała znaleźć się sypialnia i łazienka… Właściciel tego lokum, mimo tak małej przestrzeni, wycenił jego wynajem na prawie 1600 zł. Ale w jego mniemaniu – tak niskim kosztem   –  szczęśliwy najemca może się pochwalić mieszkaniem w prestiżowej warszawskiej kamienicy z 1938 roku.

Parking oddalony od mieszkania o … 2,5 km

Kołobrzeg to bardzo ciasno zabudowane miasto, ale jeden z deweloperów w swej hojności oddał do użytku mieszkańcom bloku aż 200 miejsc parkingowych! Niestety nikt nie chciał z niego skorzystać z powodu zbyt dużej odległości do mieszkania…

Mieszkanie na planie przypominającym słonia

Żeby upchać mieszkanie na planie fikuśnych budynków, niektórzy z architektów wznoszą się na szczyty swej kreatywności. We Wrocławiu przy ul. Krzywoustego powstało mieszkanie o powierzchni 55 m2, które swoim kształtem przypomina słonia z przerośniętą trąbą. Trąba słonia to nic innego jak korytarz, który pełni funkcję aneksu kuchennego. Powierzchnia tego dwufunkcyjnego pomieszczenia zabiera z powierzchni mieszkania aż 8 m2.  Całe mieszkanie okazuje się tak nieustawne, że uchodzi za pouczający antyprzykład dla wschodzących gwiazd architektury.

Polskie obozy mieszkaniowe w Świdnicy

W mediach społecznościowych szerokim echem odbiła się informacja o nowopowstałym polskim grodzie ze stoma chatami wzdłuż 11 przecinających się traktów. Całość mieści się na planie owalu o powierzchni 2 ha. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że osiedle powstało na środku szczerego świdnickiego  pola. Gród przed wrogiem otoczony jest ziemnym wałem, a dostać się do niego można tylko jedną oficjalną drogą uwieńczoną bramą. Prawdopodobnie nie jest to jedyna cywilizacja zakamuflowana łanami zboża, rzepaku i kukurydzy.

Widok na spacerniak

Jeden z najświeższych patodeweloperskich hitów to blok w Białymstoku. Deweloper zafundował mieszkańcom towarzystwo więźniów sąsiadującego aresztu śledczego. Balkony zawieszone tuż nad drutem kolczastym zapewnią widoki niedostępne dla zwykłych śmiertelników – z podglądem na spacerniak.

Patodeweloperka – czy ktoś to ogarnie?

Jest taka szansa.

Już lada dzień wprowadzone zostaną zmiany przez nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych – co się zmienia?

Od 1 sierpnia 2024 roku obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Oto najważniejsze zmiany:

Tereny zielone

Określenie minimalnej powierzchni terenów zielonych, wpływające na środowisko i komfort mieszkańców. Minimum 25 % powierzchni działki  –  taka powierzchnia będzie musiała być urządzona jako biologicznie czynna.

Odległość bloków od granicy działki

Zmiana odległości między blokami mieszkalnymi w celu zapewnienia lepszej przestrzeni i uniknięcia zbyt zwartej zabudowy.

Place zabaw i tereny rekreacyjne

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących miejsc zabaw dla dzieci, w celu zapewnienia im bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca do zabawy. Obowiązkiem inwestora będzie również przygotowanie terenów do rekreacji dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego

Określenie minimalnych wymiarów lokali użytkowych, aby poprawić komfort użytkowania i poprawić jakość życia mieszkańców.

Izolacyjność akustyczna

Dostosowanie wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej, zapewniających ciszę i komfort w mieszkaniach.

Pomieszczenia gospodarcze

Zapewnienie mieszkańcom budynków jednorodzinnych pomieszczenia gospodarczego na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.

Przegrody między balkonami i loggiami

Określenie wymagań dotyczących przegród między tymi elementami budynków w celu zwiększenia prywatności i spokoju lokatorów.

Nowelizacja warunków technicznych ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska. Wprowadzone zmiany mają przeciwdziałać negatywnym praktykom deweloperów i zapewnić lepsze warunki mieszkaniowe. Mimo, że zmiany wchodzą w życie lada moment, na efekty jeszcze trochę poczekamy. Nowe rozporządzenie dotyczyć będzie budynków, których wnioski o pozwolenie na budowę trafią do odpowiedniego organu po 1 sierpnia.

Podsumowanie

Patodeweloperka, choć ożywiająca życie internautów, jest jednak zjawiskiem marginalnym i dotkliwym dla wielu naszych rodaków. W odpowiedzi na rosnący problem Resort Infrastruktury opracował kolejną porcję przepisów regulujących dotychczas wykorzystywane luki prawne. Wkrótce deweloperzy będą zmuszeni do dostosowania się do tych zmian, a my będziemy mogli cieszyć się ciszą, przestrzenią i zielenią – nie tylko tą kukurydzianą…

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Jest takie powiedzenie - jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Ma ona znakomite zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Gdziekolwiek spojrzymy, każda branża przeżywa swoje rewolucje, mniejsze - większe, jednak zmiany są nieuniknione. Zatrzymując...

Szkolenie poświęcone suchej zabudowie

Szkolenie poświęcone suchej zabudowie

W PEGAZ-BUD stale dążymy do podnoszenia naszych kompetencji i doskonalenia umiejętności, aby dostarczać Wam usługi na najwyższym poziomie. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy intensywne szkolenie, podczas którego nasi pracownicy mieli okazję poszerzać swoją wiedzę i...