W tak zwanych czasach dobrobytu, gdy w jednej rodzinie dwa a nawet trzy samochody „na stanie” już nikogo nie dziwią, trudno wyobrazić sobie nowy dom jednorodzinny bez garażu. Nawet jeśli miejsce samochodów w owych garażach zajmą kosiarki, rowery i inne karchery, warto uwzględnić go w swoich planach budowlanych.
Czy garaż w bryle domu ma więcej zalet niż garaż wolnostojący? Na który z nich się zdecydować? Jakie teorie na ich temat można obalić, a z którymi ciężko się nie zgodzić? Zapraszamy na przegląd faktów i mitów.
Garaż w bryle domu to tańsze koszty budowy
Fakt. Jeżeli garaż jest częścią domu i znajduje się na przykład pod użytkowym poddaszem lub piętrem budynku, to koszty wybudowania i wykończenia takiego garażu będą znacząco mniejsze od kosztów „postawienia” garażu poza bryłą budynku. Wspólne fundamenty, ściany, dach to oszczędność materiału i robocizny, dlatego warto rozważyć taki układ, gdy stawiamy na wersję ekonomiczną naszego domu.


Garaż w bryle domu to mniejszy podatek od nieruchomości
Fakt. Podatek za metr kwadratowy garażu, który mieści się w budynku mieszkalnym jest około 10-krotnie niższy niż ten za metr kwadratowy garażu wolnostojącego. Garaż w bryle domu objęty jest tą samą stawką podatku co część mieszkalna. W tym roku kwota ta oscyluje w granicy 1,00 zł, co w prostym rachunku daje nam wartość 10 zł za metr kwadratowy garażu wolnostojącego.

Garaż w bryle domu ma mniejszy metraż niż garaż wolnostojący
Półfakt. Półmit. Nie wiedzieć czemu, ogrom autorów gotowych projektów domów jednorodzinnych skąpi metrażu na garaż połączony z budynkiem. Przy wyborze takiego projektu – bez względu na ilość stanowisk – należałoby przeanalizować wymiary miejsc postojowych a także przestrzeni wokół nich. W wielu przypadkach okazuje się, że swobodne otwarcie drzwi samochodu jest niemożliwe, a na rowery i kosiarkę trzeba stawiać na działce „blaszaka”. Oczywiście projekty indywidualne dają nam większą swobodę w dopasowaniu metrażu do swoich potrzeb, więc przygotowując się z architektem do tworzenia koncepcji projektu, należy od razu podkreślić, że nasz garaż nie będzie tylko składzikiem na miotły, ale przede wszystkim wygodnym w użytkowaniu pomieszczeniem gospodarczo-garażowym.
Garażu w bryle domu nie warto ocieplać
Mit. Gdy garaż jest częścią budynku mieszkalnego, warto zadbać o jego izolację termiczną. Jeżeli jakiekolwiek pomieszczenie przyległe do mieszkania będzie słabiej ocieplone i jednocześnie nieoddzielone zaizolowaną cieplnie ścianą, to część mieszkalna będzie narażona na duże straty energii. Ściany zewnętrzne garażu, posadzka lub dach mogą mieć słabsze parametry oporu cieplnego, ale przylegające do mieszkania ściany i stropy w tym przypadku powinny być ocieplone „porządną” warstwą styropianu lub wełny.
Garaż w bryle domu trzeba ogrzewać
Półfakt. Półmit. Ogrzewanie w tym pomieszczeniu na pewno przyda się majsterkowiczom i szukającym sobie zajęcia mężom. Jeżeli garaż ma dobrze odizolowane przegrody zewnętrzne, warto rozważyć rozprowadzenie instalacji c.o. W takich okolicznościach dużo łatwiej będzie nam również zapanować nad czystością garażu, ponieważ topniejący zimą śnieg potrafi długo zalegać na posadzce pomieszczenia. Inaczej ma się sprawa w przypadku „zimnych” garaży, w których przebywamy tylko kilka minut dziennie. Przy niewystarczającej izolacji cieplnej garażu nie warto inwestować w ogrzewanie, żeby nie popłynąć wraz z pierwszym zimowym rachunkiem…



Garaż w bryle budynku to spaliny w domu
Fakt. Istnieje ryzyko przedostawania się spalin samochodowych do wnętrza domu. Brak prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej wentylacji może tylko nasilić ten problem. Jak go ograniczyć? Warto zainwestować w wentylację mechaniczną i korzystać z trybu przewietrzania. Poza tym dobrze jest mieć w garażu okna i bardzo szczelne drzwi łączące go z częścią mieszkalną.
Garaż w bryle budynku to większe ryzyko włamań
Mit. Dla zawziętego złodzieja nie ma to większego znaczenia. Żeby dostać się do domu przez garaż trzeba się tak samo nagimnastykować jak w przypadku okna, balkonu czy samych drzwi. A forsowanie ciężkich rolowanych bram na pewno nie ułatwi mu tego zadania. Oczywiście dla przygotowanego włamywacza pokonanie każdej z barier to kwestia czasu, ale można skutecznie opóźnić moment wdarcia się do domu, stosując skuteczne zabezpieczenia.
Podsumowanie
Wokół tematu garaży urosło kilka mitów. Podczas budowy domu znajdzie się jeszcze sporo równie trudnych wyborów, jak ten o lokalizacji garażu. Czy warto sugerować się niepochlebnymi opiniami? Na pewno trzeba je rozważyć pod kątem własnych potrzeb oraz indywidualnych możliwości. Sąsiad Jarek mógł sobie pozwolić na garaż wolnostojący, bo ma dużą działkę, a kuzynka Halinka ogrzewa swój garaż, bo ją na to stać. A ja? A ja zrobię to po swojemu…