DREWNIANA PODŁOGA

28.09.2023

Skrzypiące dechy w starym domu babci, wytarte drewniane schody kamienicy, lakierowane parkiety w wynajmowanym mieszkaniu to kadry, które niejednemu z nas towarzyszyły już od najmłodszych lat.

Co sprawia, że drewniane podłogi niezmiennie cieszą się tak dużą popularnością? Moim zdaniem kluczem do ich ponadczasowości jest niepodrabialny klimat, jaki tworzą. Nie można im odmówić elegancji, szlachetności, ale i wyrazistości. Dzięki nim wnętrza stają się ciepłe i przytulne.  

Nowoczesny styl, skandynawski, retro, czy rustykalny – każdy z nich dobrze czuje się w towarzystwie drewna.

Rodzaje podłóg drewnianych

Z drewna możemy wykonać kilka rodzajów podłóg. Podstawowe formy to: parkiet, lite deski, deski drewniane klejone i mozaika. Dzięki tej różnorodności kształtów bardzo łatwo wpasować się do danego wnętrza, jego stylu i wymagań. Od kilku lat największym powodzeniem cieszy się jodełka – wzór, który królował w czasach PRL-u, chodź wywodzi się z szesnastowiecznych francuskich dworów. 

Drewniane podłogi można wykończyć w dwojaki sposób: olejem lub lakierem. Który z nich jest lepszy?

Podłogi olejowane czy lakierowane?

Rosół czy pomidorowa? Kielecki czy Winiary? Parkiet olejowany czy lakierowany? Ilu konsumentów tyle opinii. Poznajmy kilka faktów.

Olejowanie to proces, w którym zabezpieczenie odbywa się poprzez wniknięcie w strukturę drewna preparatu ochronnego. Podczas lakierowania, natomiast, powstaje dodatkowa warstwa ochronna. 

Różnicę można wyczuć pod palcami, trudniej to jednak dostrzec gołym okiem, jeśli lakier jest matowy. Dotykając olejowanej deski, poczujemy jej strukturę, lakierowana będzie gładka i stosunkowo twardsza. Na lakierze uwidocznią się rysy, na oleju plamy. Podłogę olejowaną naprawiamy miejscowo, lakierowaną odnawiamy kompleksowo. 

Olej ma to do siebie, że potrafi zakamuflować drobne zarysowania. Głębsze niestety potrafią nieestetycznie uwydatnić się – ciemniejąc. Szybkie brudzenie to jedna z większych wad podłogi olejowanej. Czyszczenie i pielęgnacja takiej powierzchni nie należy do najprostszych. Lakier w tej kwestii wysuwa się na prowadzenie. Bariera jaką tworzy, skutecznie zatrzymuje ciecze, a drewno na długo zachowuje swój „zdrowy” wygląd. Mechaniczne uszkodzenia to największe zagrożenie dla parkietów pokrytych lakierem. Jedynym sposobem na poprawę wizerunku jest cyklinowanie i odtworzenie warstwy ochronnej. Takie zabiegi jednak wykonuje się raz na wiele lat i wiąże się to z koniecznością usunięcia z pomieszczenia wszelkich mebli. 

Jak pielęgnować drewniane podłogi?

Jeżeli drewno pokryte jest olejem, to codzienna pielęgnacja może odbywać się za pomocą zimnej wody bez dodatku środków myjących. To bardzo ekonomiczny i wygodny sposób czyszczenia. Raz na jakiś czas – w zależności od eksploatacji powierzchni – pielęgnuje się ją specjalnymi preparatami, które świetnie radzą sobie z problematycznymi plamami. Raz do roku drewno powinno być zaimpregnowane olejem lub olejowoskiem.

Lakierowane podłogi nie są tak wrażliwe na popularne środki czyszczące. Można je myć uniwersalnymi detergentami, pamiętając jednak o dobrym odciśnięciu szmatki czy mopa. W celu zwiększenia żywotności lakieru, warto zaopatrzyć się w dedykowane preparaty, takie jak mydła pielęgnacyjne, które zabezpieczają powłokę lakieru przed zarysowaniami i zmianą koloru. Jest to skuteczny sposób na wydłużenie właściwości ochronnych powłoki, a co za tym idzie – odłożenie w czasie cyklinowania całej podłogi.

Czy można ułożyć parkiet na ogrzewaniu podłogowym?

Oczywiście, że tak, ale… nie każdy. Przy ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdza się deska warstwowa, która nie ulega deformacji, nie pęka – jednym słowem jest odporna na skoki temperatury

Aby nie zaliczyć wpadki podczas montażu desek na ogrzewaniu podłogowym, warto zadbać o kilka szczegółów:

– do montażu desek, należy użyć klejów wysokoelastycznych i odpornych na ciepło

– optymalna temperatura powietrza podczas montażu to ok. 18-22° C

– wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 60%

– maksymalna wilgotność wylewki cementowej to 2%, a anhydrytowej – 0,5%

– odsunięcie parkietu od ściany powinno zapewnić swobodną pracę deski,  

– uruchomienie ogrzewania podłogowego nie może nastąpić zbyt szybko – należy z tym poczekać ok. 2 tygodnie od momentu ułożenia parkietu.

Podłoga drewniana w kuchni

Moda na monochromatyczne podłogi kusi, aby w pomieszczeniach, które łączą się na otwartych powierzchniach, unikać połączeń z posadzką z płytek. Fakt – efekt ten choć bardzo zjawiskowy, może okazać się niewarty zachodu. Choć producenci podłóg zapewniają, że istnieją środki, które zabezpieczą drewno przed kuchennymi zagrożeniami, to w subiektywnym odczuciu użytkownika drewnianych podłóg, śmiało postawię tezę, że jest to dobry pomysł dla osób, które stołują się na mieście, a kuchnię traktują jak ozdobę domu. W innym przypadku podłogę drewnianą poleciłabym zamienić na panele. Imitacją drewna zaspokoi się apetyt wilka, a owca pozostanie cała.

No właśnie…

Parkiet drewniany czy panele?

Jeszcze kilka lat temu, jako fanatyk drewna, powiedziałabym, że żaden panel nie dorówna „prawdziwym” parkietom. Ale obecnie rynek podłóg wypełniły tak doskonale odwzorowujące imitacje desek, że czasem trudno jest gołym okiem dostrzec różnicę. I choć cena takich paneli często zrównuje się z cenami drewnianych desek, to z uwagi na funkcjonalność warto rozważyć tę opcję jako mniej wymagającą. Formaty paneli są tak różnorodne, że można z nich komponować najmodniejsze wzory, a kolory i desenie dopasować do każdego stylu wnętrza, podobnie jak w przypadku „prawdziwego” drewna.

Podsumowanie

Drewno to bardzo wdzięczny materiał, który tworzy niepowtarzalny klimat zarówno eleganckich i nowoczesnych przestrzeni jak i sielskich wnętrz. Dla prawdziwych miłośników drewnianych parkietów żadne ze wspomnianych ograniczeń nie będą miały większego znaczenia. Te ponadczasowe podłogi warte są swojej ceny i kilku wyrzeczeń. Ja wiem jedno – drewniana podłoga robi robotę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka jest jak kiepski serial, który nie ma ani fabuły ani sensu. Wszystko jest źle poukładane, a widzowie kręcą głowami, zastanawiając się, jak to mogło powstać. Bardziej dobitnie ujmując – jest to zjawisko nacechowane dysfunkcjonalnością polskiego...

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Jest takie powiedzenie - jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Ma ona znakomite zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Gdziekolwiek spojrzymy, każda branża przeżywa swoje rewolucje, mniejsze - większe, jednak zmiany są nieuniknione. Zatrzymując...