DOMEK LETNISKOWY

27.07.2023

Każdy kto zaznał upalnego lata w mieście, ma ochotę wiać od betonozy jak najdalej. Nie ma się co dziwić – wakacyjna pora to czas wytchnień i natchnień, a obcowanie z naturą to jedna z przyjemniejszych form relaksu. Ucieczka w góry, nad morze lub jezioro to zawsze fajna opcja… ale dlaczego nie zafundować sobie bazy wypadowej, która będzie gotowa przyjąć nas w każdej chwili bez wcześniejszej rezerwacji? Domek letniskowy na własność – czy to nie brzmi kusząco?

Domek letniskowy, wakacje, wypoczynek czyli same pozytywne emocje. Ma być miło, przyjemnie i beztrosko. Czy te same uczucia będą nam towarzyszyły podczas dopełniania formalności, zanim wejdziemy w posiadanie takiej włości? Być może… Oczywiście najprostszą drogą do realizacji tego planu będzie zakup gotowca. Wystarczy znaleźć wymarzony domek, w wymarzonym miejscu, żeby za chwil parę wypić upragnioną kawę na werandzie ze snów. A co jeśli na horyzoncie nie pojawi się nic zadowalającego? Co jeśli wszystkie opcje będą dalekie od ideału?

Nic prostszego – trzeba sobie ten ideał „postawić”.

Czy domek letniskowy wymaga pozwolenia na budowę ?

Nie od dziś wiadomo, że małe domki można budować bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wszelkie procedury zostały uproszczone tak, żeby inwestor nie zniechęcał się do budowy po pierwszej wizycie w starostwie. Zamiast przechodzić przez żmudne formalności, możemy skorzystać z przywileju budowy domów rekreacyjnych „na zgłoszenie”, pamiętając o kilku zasadach.

Domek letniskowy – jakie wymogi musi spełnić?

Żeby zakwalifikować budynek do rekreacji indywidualnej, dla wzniesienia której nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, należy zastosować się do wytycznych określonych prawem budowlanym: 

  • powierzchnia zabudowy domku musi zmieścić się w 70 m²
  • powinien być to budynek parterowy i wolnostojący
  • rozpiętość elementów konstrukcyjnych domku nie może przekroczyć 6 m, a wysięg wsporników – 2  m 
  • zagęszczenie takich budynków na działce nie może być większe niż 1 na 500 m²

Formalności

Zgłaszając do  budowy domek letniskowy, możemy skorzystać z wielu przywilejów, które upraszczają procedury, ale… niestety nie zwalniają nas z przypilnowania kilku ważnych kwestii. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy dla działki, na której ma stanąć domek, został przygotowany plan zagospodarowania terenu. Jeżeli nie, to koniecznym będzie wystąpienie o warunki zabudowy. Nowo budowany obiekt nie może naruszać ustaleń tych ważnych zapisów. Są to między innymi zasady, które kształtują bryłę i wygląd budynku, np.: kąt nachylenia dachu lub kolor elewacji. Ponadto budowa takiego domku nie może negatywnie wpłynąć na środowisko, otaczające go zabytki, nie może zagrażać warunkom zdrowotno-sanitarnym oraz w żadnym stopniu ograniczać terenów sąsiednich. 

Co będzie potrzebne do zgłoszenia budowy domku letniskowego?

Otóż całkiem niewiele. Do starostwa (lub urzędu miasta na prawach powiatu) zanosimy ze sobą oświadczenia:

–  o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane

– o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową w przypadku rezygnacji z ustanowienia kierownika budowy (do czego z racji fachu nie zachęcamy)

– o kompletności dokumentacji dołączonej do zgłoszenia

Czasami w razie potrzeb będziemy zobowiązani dołączyć dokumenty tj. pozwolenia lub decyzje wymagane odrębnymi przepisami, a także proste rysunki, obrazujące usytuowanie budynku na działce, jego rzuty, elewacje. Dobra informacja jest taka, że żadne projekty budowlane nie są w tym przypadku od nas wymagane.

Jeżeli w terminie 21 dni od dnia zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu (czyli nie wyśle inwestorowi odmowy), to śmiało możemy wbijać łopatę w ziemię i ustawiać się w kolejce po pustaki.

Czy dom letniskowy może być całoroczny?

Nieoficjalnie może być w każdym przypadku, ponieważ nie istnieje przepis, który zakazałby nam przebywania w domku letniskowym przez cały rok. Jeżeli budynek ten jest wystarczająco ocieplony, posiada odpowiednie instalacje sanitarne, które umożliwią funkcjonowanie w nim o każdej porze roku, a my czujemy się w nim komfortowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rzucić miasto i zaszyć się w swej daczy na dłużej. Jeżeli jednak zamarzy nam się przekształcenie domku letniskowego w dom mieszkalny, to musimy wystąpić o to z oficjalnym wnioskiem do starostwa. Organ ten zweryfikuje, czy nasze zamierzenie nie zagraża warunkom określonym przez prawo budowlane, czy nie wpłynie to na bezpieczeństwo użytkowników, sąsiadów i środowiska. Uzasadnienie, że nasz domek spełnia wymogi transformacji może okazać się bardzo wymagającym procesem. Warto w tym przypadku poprosić o opinię eksperta, który oceni nasze szanse i pomoże skompletować dowody.

Co będzie potrzebne do złożenia takiego wniosku?

  • opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego
  • opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • decyzja o warunkach zabudowy
  • ekspertyza techniczna, wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności

Droga do celu może okazać się kręta, ale i bardzo opłacalna. Nasz domek letniskowy, który miał być sezonową odskocznią, może w kilka chwil (czyli jakieś 30 dni, w czasie których organ ma prawo wnieść sprzeciw) stać się naszym całorocznym mieszkankiem. Warto spróbować…

Podsumowanie

Nowelizacje prawa budowlanego w kontrowersyjny czasem sposób „upraszczają” inwestorom proces budowlany. Bez dwóch zdań trzeba przyznać, że zaniechanie pewnych reguł może przynieść więcej szkód niż korzyści. Przyglądając się temu z boku, świadomi zagrożeń wynikających z nieświadomości budujących domy bez pozwolenia, chcemy uczulić, jak ważne jest wsparcie osób doświadczonych. Domek letniskowy wybudowany na zgłoszenie to na pewno bardzo kusząca opcja, ale wznosząc go, pamiętajmy o najważniejszym – własnym bezpieczeństwie.

Ania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka jest jak kiepski serial, który nie ma ani fabuły ani sensu. Wszystko jest źle poukładane, a widzowie kręcą głowami, zastanawiając się, jak to mogło powstać. Bardziej dobitnie ujmując – jest to zjawisko nacechowane dysfunkcjonalnością polskiego...

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Jest takie powiedzenie - jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Ma ona znakomite zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Gdziekolwiek spojrzymy, każda branża przeżywa swoje rewolucje, mniejsze - większe, jednak zmiany są nieuniknione. Zatrzymując...