DOBUDÓWKA – INNOWACJE W BUDOWNICTWIE

15.11.2023

Budowanie marzeń zaczyna się od stworzenia przestrzeni, w której czujemy się komfortowo i swobodnie. W tym kontekście „dobudówki” stają się znakomitym docelowym rozwiązaniem, oferując nie tylko dodatkową przestrzeń, ale także szereg konkretnych korzyści związanych z poprawą jakości życia. Opowiemy o tym. Pegaz-Bud z pełnym zaangażowaniem zajmuje się, doradztwem, projektowaniem oraz wykonawstwem dobudówek, spełniając oczekiwania klientów na każdym etapie budowlanej przygody. Naprawdę NA KAŻDYM etapie. W końcu nigdy nie jest za późno na ekstra przestrzeń. Przestrzeń, która jest prawdziwą wartością dodaną każdej inwestycji budowlanej.

Dobudówka co to takiego

Termin dobudówka w kontekście budownictwa oznacza dodatkową konstrukcję, często przylegającą do istniejącego budynku (jednak niekoniecznie), w celu zwiększenia jego przestrzeni użytkowej. Dobudówka może mieć różne formy, w zależności od potrzeb i preferencji inwestora. Warto w tym miejscu rozróżnić dwa pojęcia: rozbudowę od przebudowy. W pierwszym przypadku prace konstruktorskie dotyczą budynku, działki, na których powstają dodatkowe elementy zagospodarowania terenu. W przypadku przebudowy mówimy o modyfikacjach wewnątrz domu, mieszkania. Rozbudowa to nowy byt architektoniczny (na zasadzie potrzebujemy więcej miejsca) a przebudowa to synonim gruntownego remontu pomieszczenia.

Rodzaje dobudówek

Oczywiście, co człowiek to potrzeba, dlatego nie inaczej jest w przypadku nieruchomości. Rozbudowa oznacza zmiany, które przynoszą wymierne korzyści. Modyfikacje, które maja aspekt praktyczny. Klienci mają całkiem spory wybór co do opcji powiększenia swojej własności lub urozmaicenia posesji. Jest naprawdę z czego wybierać.

Altany i zadaszenia:
Stworzenie miejsca do spotkań na świeżym powietrzu to jeden z głównych rodzajów rozbudowy i zarazem najbardziej optymalny. Daje możliwość spożywania posiłków na zewnątrz oraz ochrania przed słońcem czy deszczem.

Dodatkowe pomieszczenia:
Dobudówki mogą obejmować dodatkowe pokoje, takie jak sypialnie, gabinety, czy pokoje do hobby. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które potrzebują więcej przestrzeni na nowe potrzeby. Przedsięwzięcie jest istotne z punktu widzenia dodatkowego metrażu.

Garaż:
Dobudowanie garażu zarówno do bryły budynku czy jako konstrukcji wolnostojącej to popularna opcja dla osób, które chcą zabezpieczyć swój samochód przed warunkami atmosferycznymi oraz mieć dodatkową przestrzeń na przechowywanie narzędzi i innych przedmiotów. Może posłużyć jako pomieszczenie gospodarcze.

Łączniki między budynkami:
Rozbudową jest również wykonanie łącznika pomiędzy dwoma oddzielnymi strukturami architektonicznymi. To korytarz, mostek, połączenie łącznikowe. Ułatwia dostęp. Wpływa na estetykę oraz aspekt praktyczny nieruchomości. Świetnym wyborem są łączniki szklane. W tym przypadku mówimy o rozwiązaniu nowoczesnym, wyjątkowo estetycznym i nadającym budynkowi poczucia lekkości. Coraz częściej szklany łącznik staje się innowacyjnym pomostem między dwoma bryłami o różnych stylach.

Pomieszczenia rekreacyjne:
Dobudówki mogą służyć jako przestrzeń rekreacyjna, na przykład sala do gier, fitness, czy też basen kryty. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie aktywność fizyczną i relaks. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj drewno, beton i szkło. Mądrze przemyślana konstrukcja otworzy zupełnie nowe możliwości wykorzystania czasu w domu.

Weranda, taras lub oranżerii:
Dobudowa werandy, tarasu czy oranżerii może znacznie poprawić jakość życia, zapewniając dodatkową przestrzeń na świeżym powietrzu, idealną do relaksu i spędzania czasu z rodziną, przyjaciółmi. Taras wychodzący na ogród w lecie, na jesień, zimę i wiosnę. Osobiście widzę jedynie korzyści. O każdej porze roku.

Przybudówki kuchenne i łazienkowe:
W zależności od indywidualnych potrzeb, dobudówki mogą obejmować nową kuchnię, łazienkę, czy też inne pomieszczenia gospodarcze, zwiększając diametralnie funkcjonalność domu.

Dodatkowe piętro:
W niektórych przypadkach dobudówka może oznaczać dodanie nowego piętra do istniejącego budynku, a to znacznie zwiększa przestrzeń mieszkalną czy użytkową. Dodatkowe piętro to najbardziej wymagający rodzaj dobudówki, ponieważ ingeruje w bryłę dachu, zależy od konstrukcji domu i jego parametrów względem zagospodarowania przestrzennego. Ten rodzaj rozbudowy trzeba zweryfikować z możliwościami konstrukcyjnymi bryły domu i skonsultować z architektem.

Dobudówka a pozwolenie na budowę

Każda większa ingerencja w strukturę architektoniczną nieruchomości podlega zgłoszeniu do organów budowlanych jak wydział architektury przy urzędzie miasta czy w starostwie powiatowym. Mamy wtedy 21 dni na jakikolwiek głos sprzeciwu w sprawie. Jeśli go nie ma, możemy podążać za rozbudową. Co ważne, mówimy o zgłoszeniu a nie pozwoleniu na budowę, co aktualnie jest dużym ułatwieniem dla inwestora. Punktem wyjścia musi być szczegółowa analiza planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Oczywistym jest, że zgłoszenie powinno zawierać szkice lub projekt budowlany a już na pewno w przypadku dodatkowego piętra. Wykonanie rozbudowy niezgodnej ze sztuką budowlaną może mieć fatalne skutki dla korzystających i w konsekwencji może pociągnąć właściciela do odpowiedzialności karnej.

Czy dobudówka wymaga pozwolenia na budowę

Pytanie to, jak pokazują wyszukiwarki internetowe, jest jednym z najczęściej wyszukiwanych w przypadku rozbudowy domu. Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Terminy przebudowy i rozbudowy znajdują się w treści ustawy Prawo Budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 290, dalej: Prawo budowlane) z dnia 7 lipca 1994 roku. Mocodawca podejmuje próbę analizy Prawa Budowlanego w kontekście procesu rozbudowy oraz oceny przebiegu samego procesu zmian, która jest na tyle niejasna, że trzeba odwoływać się do wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (WSA). Chętnych odsyłamy do treści tejże właśnie ustawy:

Prawo Budowlane Dz.U. 2016 poz. 290

Zatem czy potrzebne jest pozwolenie na dobudówkę? Trochę tak i trochę nie. Formą tego pozwolenia jest oficjalne zgłoszenie nowego bytu architektonicznego do urzędu miasta lub starostwa. Na szczęście, ponieważ takie zgłoszenie wymusza na właścicielu działania precyzyjne i zgodnie ze sztuką budowlaną. Dzięki temu nie wejdziemy w konflikt z zagospodarowaniem terenu czy… sąsiadem. Zgłoszenie dobudówki do urzędu miasta lub starostwa może ostudzić rozmach, fantazję i utrzymać rozbudowę pod kontrolą. Małe konstrukcje przylegające do budynku o powierzchni do 70 m² nie wymagają pozwoleń ani zgłoszeń. I tu dochodzimy do zawiłości zapisów i procedur, które zdane są na łaskę interpretacji podmiotów umocowanych. Co przypadku gdy po wykonaniu dobudówki, Nadzór Budowlany zakwestionuje ją?

Nowość w nowelizacji Prawa Budowlanego 2023

29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy obejmującej budowę przydomowych schronów. Jest to odpowiedź na sytuację geopolityczną w związku z konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą. Zgodnie z tym projektem przydomowy schron to wolnostojąca budowla ochronna o zamkniętej i hermetycznej konstrukcji do powierzchni 35 m². Wykonanie takiego schronu będzie odbywać się w uproszczonej procedurze administracyjnej tj. – na zgłoszenie. Wojskowa Akademia Techniczna niebawem rusza z produkcją gotowych schronów z żelbetonu wraz z różnymi wariantami wyposażenia. Instalacja wentylacyjna takiego schronu, w przypadku skażenia środowiska zewnętrznego, pełni funkcję komory normobarycznej (wysokie stężenie czystego tlenu). To z pewnością początek lub raczej renesans nowego rozdziału w budownictwie. Jest takie stare powiedzeniem: chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Warto wiedzieć, że mamy możliwość dobudówki w formie schronu, ale… oby nigdy nie musiały być zamieszkane.

Podsumowanie

Można śmiało stwierdzić, że budowanie marzeń zaczyna się od… pozwoleń. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której Nadzór Budowlany wkracza na naszą posiadłość i wyznacza karę za samowolę budowlaną. Co więcej, wręcz niemożliwe wydaje się wtedy wykazanie znikomej szkodliwości czynu. Zatem, jeśli chcemy doposażyć naszą nieruchomość w nowe byty architektoniczne udajmy się do urzędu miasta, przedstawiając plany, szkice, rysunki oraz dokument stwierdzający akt własności. Przedstawmy temat urzędnikowi, upewniając się, że nikt nie będzie później ingerował w nasze marzenia a dobudówka, na cokolwiek się zdecydujemy, będzie prawną, integralną częścią inwentarza nieruchomości.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka jest jak kiepski serial, który nie ma ani fabuły ani sensu. Wszystko jest źle poukładane, a widzowie kręcą głowami, zastanawiając się, jak to mogło powstać. Bardziej dobitnie ujmując – jest to zjawisko nacechowane dysfunkcjonalnością polskiego...

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Jest takie powiedzenie - jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Ma ona znakomite zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Gdziekolwiek spojrzymy, każda branża przeżywa swoje rewolucje, mniejsze - większe, jednak zmiany są nieuniknione. Zatrzymując...