Budowa domu modułowego. Czy to rozwiązanie dla ciebie?

28.06.2024

Wiesz, co wspólnego ma ze sobą dom modułowy i domek z klocków LEGO? Oba składają się z gotowych elementów, które można łączyć w dowolne konfiguracje, jedne i drugie są precyzyjnie zaprojektowane i wykonane, co przekłada się na szybkość wznoszenia budowli. Ale czy to rozwiązanie jest dla ciebie? Czy warto zainwestować w tę nowoczesną formę budownictwa? Przekonajmy się razem.

Co to są domy modułowe?

Domy modułowe to budynki, które powstają poprzez połączenie gotowych elementów. Prefabrykowane komponenty transportuje się na budowę i na miejscu składa je za pomocą dźwigu.

Jakie były początki domów modułowych?

Historię budowy domów modułowych można odnaleźć w XVII wieku, kiedy emigrujący Anglicy szukali rozwiązania, które pozwoliłoby im przenieść niezawodne angielskie budownictwo do Ameryki. Ówczesne domy modułowe były budowane w sekcjach w Anglii, a następnie wysyłane na nowe ziemie w celu ostatecznego montażu. Ten innowacyjny sposób budowy zyskał z czasem dużą popularność wśród ludności, która zakładała całe miasta wokół fabryk i kopalń. Taki sposób wznoszenia osiedli charakteryzował się nie tylko tempem rozwoju, ale także ekonomicznością rozwiązania. Gotowe pakiety do budowy można było złożyć samodzielnie lub z niewielką pomocą zatrudnionych robotników.

Dziś domy modułowe nadal cieszą się popularnością, oferując szybki montaż, wygodę i dostosowanie do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Z jakich materiałów powstają domy modułowe?

Domy modułowe nie bez przyczyny przywołują w nas wspomnienia „wielkiej płyty”. Na szczęście obecna prefabrykacja przegoniła PRL-owską technologię i wyszła naprzeciw wymagającemu nabywcy. Precyzja wykonania elementów to na obecnym rynku oczywista oczywistość. Najczęściej stosowanymi w mieszkaniowym budownictwie modułowym materiałami są: beton, keramzyt i drewno. Budynki usługowe, natomiast, często powstają z płyty warstwowej pokrytej blachą.

Przyjrzyjmy się bliżej domom z keramzytu i z drewna.

Zalety domów modułowych z keramzytu

  • Izolacja termiczna – keramzyt ma dobre właściwości izolacyjne, co skutecznie chroni budynek przed stratami ciepła oraz upałami.
  • Niewielki ciężar – porowata struktura tego materiału sprawia, że gotowe elementy są lekkie, a co za tym idzie łatwiejsze w transporcie i montażu.
  • Trwałość – prefabrykaty są odporne na warunki atmosferyczne, a także na działanie ognia, szkodników, grzybów i pleśni.
  • Ekologia – keramzyt jest materiałem naturalnym, który nie emituje szkodliwych substancji ani gazów.

Zalety domów modułowych z drewna

  • Przyjazność środowisku – produkcja drewnianych modułów generalnie nie obarcza środowiska, a podczas eksploatacji drewno zdolne jest nawet do pochłaniania i magazynowania CO2 z atmosfery
  • Ekonomia – pod wieloma względami modułowe domki drewniane są atrakcyjne cenowo. Ich lekka konstrukcja nie wymaga „mocnych fundamentów”. Wykańczając domki drewniane można zrezygnować z tynków wewnętrznych oraz zewnętrznych. Z kolei ukryta w drewnianych ścianach izolacja z wełny czyni domek „ciepłym” i niskoenergetycznym.

Niestety modułowe domki z drewna mają swoje mankamenty, które nie zawstydzą już budynków z keramzytu. Te pierwsze charakteryzują się krótszą żywotnością oraz wymagają większej troski. Konstrukcje i okładziny drewniane będą potrzebowały częstszej konserwacji niż keramzyt. Ponadto drewnem mogą zainteresować się szkodniki, z którymi walka może nas kosztować dużo nerwów, czasu i pieniędzy.

Czy samodzielny montaż domu modułowego jest możliwy?

Nowoczesne technologie budowlane wychodzą naprzeciw również takim miłośnikom budownictwa, którzy rozochoceni udanym złożeniem zestawu LEGO Creator, marzą o postawieniu pełnowymiarowego domu własnymi rękami – nawet jeśli miałby być to mały domek na działce pod miastem.

Oczywiście rozmiar w tym przypadku ma znaczenie, ponieważ w samodzielnym montażu chodzi o to, żeby nie angażować wyspecjalizowanego sprzętu ani całych zastępów robotników budowlanych. Proces wznoszenia budynku zdecydowanie musi zacząć się od wykonania fundamentu. Tym razem będzie to płyta betonowa, do przygotowania której, potrzeba minimalnej wiedzy z zakresu szalowania, zbrojenia i ewentualnie ocieplania. Kolejne etapy zdają się być czystą przyjemnością, ponieważ polegać będą na łączeniu gotowych elementów według instrukcji rodem z IKEI. Nic prostszego, jeśli po skręceniu szafy PAX, nie pozostaje ci w ręku sterta wkręcików.

Na szczęście domy modułowe mają w sobie coś jeszcze – wbudowane instalacje. Bez robienia specjalizacji z elektryki i hydrauliki można przejść do wykańczania wnętrza wg własnych upodobań.

Koszt domu modułowego

Wartość inwestycji to oczywiście wypadkowa wielu składowych. Znaczenie ma tu materiał, gabaryty a także renoma firmy prefabrykującej. Oto kilka propozycji cenowych popularnych producentów:

Wariant I

dom modułowy pokryty blachą o powierzchni 50 m2 z pełnym wyposażeniem – do zamieszkania „od zaraz” to koszt w granicach 240 – 260 tys. zł

Wariant II

dom modułowy drewniany o powierzchni 85 m2 w stanie „pod klucz” to koszt w granicach 305 – 320 tys. zł

Wariant III

dom modułowy z keramzytu 100 m2 w stanie „pod klucz” to koszt w granicach 350 – 380 tys. zł

Podsumowanie

Domy modułowe kuszą. Ludziom mniej cierpliwym, którzy nie boją się nowoczesnych rozwiązań ten gotowy domek na pewno przypadnie do gustu. Oto najważniejsze korzyści płynące z decyzji o budowie domu modułowego:

  • Szybki montaż – nic tak nie działa na wyobraźnię jak dom powstający w kilka dni – ekspresowa realizacja marzeń
  • Oszczędność miejsca i czasu; przygotowane elementy, które zjeżdżają na budowę nie generują odpadów i minimalizują czas przygotowania całego przedsięwzięcia
  • Opłacalność inwestycji, bo czas = pieniądz, dlatego budowa domku z prefabrykatów to ok 20% oszczędność pieniędzy w porównaniu do budowy domku metodą tradycyjną

Czyż nie brzmi to przekonująco?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka jest jak kiepski serial, który nie ma ani fabuły ani sensu. Wszystko jest źle poukładane, a widzowie kręcą głowami, zastanawiając się, jak to mogło powstać. Bardziej dobitnie ujmując – jest to zjawisko nacechowane dysfunkcjonalnością polskiego...

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Jest takie powiedzenie - jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Ma ona znakomite zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Gdziekolwiek spojrzymy, każda branża przeżywa swoje rewolucje, mniejsze - większe, jednak zmiany są nieuniknione. Zatrzymując...