Betonowa posadzka to rozwiązanie stosowane zarówno w przestrzeniach komercyjnych jak i mieszkaniowych. Jest trwałą, solidną i łatwą do utrzymania powierzchnią. Zapewnia odporność na zużycie i estetyczny wygląd, tworząc spójną całość zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. To tak w skrócie. Ktoś może powiedzieć: „Beton? Ale w domu? Taka podłoga? Jak to?”. Znamy już starą prawdę, że „na każde rozwiązanie znajdzie się problem”. Budowlane rozwiązania, w szczególności te innowacyjne, mają swoich zwolenników i przeciwników. Na szczęście pewne rzeczy nie zmieniają się – nowe i odważne rozwiązania wybierają osoby bardzo świadome tematu. Osoby, które doskonale wiedzą czego chcą w swoim domu i dlaczego.


Posadzka betonowa a ogrzewanie podłogowe
Posadzka betonowa doskonale współgra z systemem ogrzewania podłogowego. Dzięki swojej wysokiej przewodności cieplnej, beton skutecznie przekazuje ciepło do pomieszczenia, tworząc przyjemną atmosferę i równomierne nagrzewanie powierzchni. Ciepło w posadzce betonowej utrzymuje się do 20% dłużej niż standardowych rozwiązaniach. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort termiczny oraz równomierne rozprowadzenie ciepła, co jest szczególnie pożądane w chłodniejszych miesiącach. Zarówno w budynku przemysłowym czy w przestrzeni mieszkalnej prawidłowo wykonana posadzka betonowa jest rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym. Rozwiązaniem na lata.
Przewaga posadzki betonowej
W przypadku planowania instalacji ogrzewania podłogowego w połączeniu z betonową posadzką, należy zadbać o odpowiednią izolację termiczną, aby maksymalizować efektywność energetyczną i zapobiec stratom ciepła. Stosowany jest zazwyczaj styropian EPS 80 i EPS 100 lub styrobeton, który ma znacznie lepsze parametry izolacyjne. Standardowa i optymalna grubość posadzki betonowej to 70mm – dokładnie tyle samo co klasyczna wylewka, czyli jastrych w połączeniu z parkietem, panelami lub płytkami. Kluczową rzeczą jest tutaj precyzyjne wykonanie instalacji podłogowej, aby nie „podniosła się” podczas zalewania jej betonem. Prawidłowo wykonana „podłogówka” będzie świetnie rozprowadzać ciepło w podłodze. O jakiej grubości? Właśnie 7 cm. Tymczasem wszystkie inne podłączenia instalacyjne (elektryka, kanalizacja) powinny zostać umieszczone w warstwie styropianowej.


Koszt wykończenia podłogi
Wiele osób może być zaskoczonych ponieważ gdy porównamy koszt kompleksowego wykonania jednego metra kwadratowego w poszczególnych wariantach wykończenia (parkiet, panele, płytki) może okazać się, że oszczędzimy wiele pieniędzy i…stresu. Szczególnie gdy materiał końcowy (np. deska parkietowa) będzie wyszukany i drogi. Dzięki posadzce betonowej odpadają nam koszty wylewek poziomujących, podkładów, gruntu poliuretanowego, kleju, materiału wykończeniowego, fug. Wiadomo, że materiał nawierzchni dyktuje ostateczną cenę, ale przyjmijmy, że optymalny koszt tak wykończonego jednego metra kwadratowego to 360-400 zł.
Koszt betonowej posadzki
Tymczasem koszt metra kwadratowego betonowej posadzki zależy od takich czynników jak lokalizacja i specyfika projektu (pigment, dostępność nawierzchni, etc.). Przed układaniem posadzki należy zastosować jedynie odpowiednią izolację termiczną/akustyczną. Posadzka samopoziomująca ułatwia proces układania betonu, a regularne nawilżanie wodą podczas układania jest niezbędne dla prawidłowego utwardzenia betonu architektonicznego. Przed przystąpieniem do prac związanych z betonową posadzką warto skonsultować się z profesjonalnym wykonawcą, który dostosuje rozwiązania do indywidualnych potrzeb i warunków budynku, zapewniając rezultaty zgodne ze sztuką budowlaną. Nie eksperymentujmy sami z tak ważnym tematem ponieważ gdy wszystko będzie gotowe jedyną „drogą odwrotu” będzie skuwanie podłogi (i uszkodzenie instalacji podłogowej…). Koszt wykonania jednego metra posadzki z betonu architektonicznego powinien plasować się w granicy 150-300 zł.

Jak zrobić posadzkę betonową
Proces wykonania podłogi betonowej precyzyjnym procesem, który wymaga starannego planowania oraz odpowiednich technik. Najpierw przygotowywana jest powierzchnia. Usuwane są wszelkie nierówności i uszkodzenia. Następnie należy nałożyć odpowiednią warstwę izolacyjną.
Po przygotowaniu podłoża, beton jest mieszany i wylewany na powierzchnię. C30/37 to najlepsza klasa betonu stosowanego na wylewki dekoracyjne. Ważne jest, aby beton był starannie wypoziomowany i gładki. Po wylaniu, beton musi utwardzać się przez kilka dni. W tym czasie należy go chronić przed wilgocią, nadmiernym wysychaniem oraz skokami temperatury. Betonu dekoracyjnego nie polewamy wodą. Jeżeli wylewana powierzchnia jest rozległa należy zastosować dylatację (mikroszczeliny/nacięcia w materiale).
Następnie, po utwardzeniu betonu zajmujemy się jego powierzchnią:
– szlifujemy warstwę wierzchnią, tzw. mleczko cementowe
– nadajemy szlif tarczami diamentowymi
– aplikujemy preparat krzemianowo-litowy
– ostateczny szlif + impregnacja


Posadzka betonowa impregnacja
Prawidłowo wykonaną podłogę z betonu architektonicznego można zabezpieczyć, stosując ciekawe rozwiązania. Jednym z popularnych sposobów jest zastosowanie powłok ochronnych, takich jak poliuretan, epoksyd lub sealer. Powłoka ta nie tylko chroni beton przed uszkodzeniami i plamami, ale także nadaje mu atrakcyjny wygląd. Warto pamiętać, że podłoga betonowa może być dostosowana do różnych stylów i preferencji. Można ją pomalować, zastosować pigment czy efekty dekoracyjne. Również, można wykorzystać takie techniki jak tłoczenie lub szlifowanie, aby uzyskać absolutnie unikalny wygląd.
Podsumowanie
Beton architektoniczny jest stałym „gościem” rozwiązań budowlanych. Nie sposób nie docenić jego wytrzymałości oraz szybkości wykonania. Jego zaletą jest również unikatowy minimalistyczny styl. Oczywiście, tę estetykę docenią przede wszystkim osoby, którym nie jest obcy industrialny klimat. Podłoga betonowa wymaga od właściciela konsekwencji w minimalistycznym urządzeniu przestrzeni. Nawet jednak w takim rozwiązaniu mamy możliwość wyboru z pośród powierzchni fakturowej, gładkiej (polerowanej), zacieranej (matowej), szlifowanej. Można powiedzieć, że znów jedyne ograniczenie to nasza wyobraźnia.