Posadzka a podłoga
Na samym początku warto uściślić, że posadzkę wylewamy na podłodze – robimy wylewkę. I nie ma to nic wspólnego z upuszczonym talerzem zupy bądź ulaniem bezalkoholowego piwa. Lejemy beton. Posadzka zatem jest użytkową warstwą wierzchnią podłogi (ostatnią), która sama w sobie może stanowić gotowe podłoże użytkowe lub można ją wykończyć płytkami ceramicznymi (terakota, gres), farbami lub impregnatami do betonu.
Posadzka godna uwagi
Ważna sprawa na poziomie językowym – jastrych i szlichta to potoczne nazwy wylewki czyli wszechobecnej tu posadzki. Zatem, na podłogę wylewamy posadzkę, którą potencjalnie wykańczamy lub dekorujemy. Styl wykończenia posadzki (panele, płytki) zostanie z nami przez lata lub do pierwszego rozwodu. Czy cokolwiek może więc nas jeszcze zaskoczyć? Na budowie – wszystko. Jednak gdy na placu boju majster krzyknie nagle: Szlichtujmy! Nie bądźmy zdziwieni i radośnie odkrzyknijmy: Na jastrychy! Wtedy zdobędziemy jego zrozumienie i pełne podziwu uznanie. Majstrowi może jedynie miksokret wypaść z ręki w ramach zaskoczenia.
Najlepsza posadzka w Polsce
Myśląc o posadzce nie sposób nawiązać do gwary śląskiej, gdzie wygładzona wierzchnia część wylewki to glajcha. Być może dlatego po skończonym remoncie czy budowie gdy wszystko jest piękne, gładkie i gdy walają się tylko cingwajsy oraz zypcyki organizuje się spotkanie pożegnalne z fachowcami tzw. glajchę? Jeśli natomiast zastanawiacie się jaka jest najlepsza posadzka w Polsce, odpowiedź jest prosta – ukończona. Oczywiście również taka, która może trochę odleżeć, przeschnąć którą pozostawi się w samotności, im dłużej tym lepiej.


Rodzaje posadzek – powierzchnie wymagające
Posadzki dzielimy przede wszystkim ze względu na przeznaczenie. W przypadku powierzchni przemysłowych materiał musi być odporny na ścieranie, wysokie obciążenia bezpośrednie i pośrednie, pracę maszyn lub czynniki chemiczne. Tutaj sprawdzą się posadzki epoksydowo-kwarcowe lub w przypadku ekstremalnych warunków przemysłowe wylewki betonowe lub żelbetowe. Co ważne powierzchnie epoksydowo-kwarcowe można uzbroić w miedziane taśmy co sprawi, że posadzka nabiera właściwości antyelektrostatycznych.
Rodzaje posadzek do mieszkania i domu
W kontekście mieszkań wybór posadzki pozostawia wiele możliwości. Wyróżniamy następujące rodzaje posadzek:
Bezspoinowa – bez widocznych połączeń (jednolita) wykonana z zaprawy cementowej, gipsowej, wapiennej, żywicznej bądź magnezjowej
Spoinowa – z widocznymi połączeniami (wymagające fugi) wykonana z płyt kamiennych lub połączonych płytek ceramicznych
Mozaikowa – z odpowiednio ukształtowanym dekorem (mozaiką) wykonana z kamienia lub ceramiki
Żywiczna – wykonana z żywicy epoksydowej, którą można wypolerować na błysk/mat lub wykończyć pod kolor odpowiednimi farbami


Najlepsza posadzka pod ogrzewanie podłogowe
Średnia grubość dla każdego podkładu podłogowego mieści się w przedziale 6-8 cm. Oczywiście bywają grubsze, jeżeli tylko wymaga tego specyfikacja podłoża. Bardzo ważną kwestią jest dobór posadzki pod ogrzewania podłogowe. Materiał powinien znakomicie przewodzić i utrzymywać ciepło. W odróżnieniu od wylewki cementowej, która szybko oddaje temperaturę, najlepszą posadzkę pod podłogówkę stanowi nowoczesna wylewka anhydrytowa. Anhydryt powstaje z odwodnionego gipsu i idealnie nadaje się do podłogowej instalacji grzewczej. Jest to płynny, bezskurczowy materiał samopoziomujący. Takie właściwości czynią ten rodzaj posadzki praktycznie bezkonkurencyjnym gdy myślimy o rozwiązaniach nie narażonych na stały poziom wilgoci.
Podsumowanie
Wylewki, to przyjemny moment wykańczania domu bądź mieszkania. Można powiedzieć, że to moment wieńczący wszelkie prace ciężkie. Później tylko z górki. Dobierając rodzaj wylewki, nie bójmy się konsultować tego tematu z wykonawcami. Debatujmy i bądźmy maksymalnie świadomi jaki rodzaj materiału będzie odpowiedni na naszym kawałku podłogi.