PODDASZE UŻYTKOWE I NIEUŻYTKOWE W BUDYNKU JEDNORODZINNYM

6.05.2022

Poddasze – przestrzeń pełna niespodzianek

Poddasze, jak sugeruje nazwa jest przestrzenią usytuowaną tuż „pod dachem” i często stanowi oddzielną kondygnację całego budynku. Jeżeli pozostaje niezagospodarowane, wtedy nazywane jest powszechnie strychem i nie może być wykorzystywane jako pomieszczenie mieszkalne do przebywania w nim osób.

Poddasze użytkowe a nieużytkowe

Z punktu widzenia Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego należy konkretnie rozróżnić poddasze nieużytkowe od użytkowego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Dlaczego? I czym się różnią?

Poddasze to kondygnacja powyżej 2 metrów wysokości

Naczelnym kryterium statusu poddasza jest określenie funkcji, którą spełnia dana powierzchnia. Określenie i zakwalifikowanie tej funkcji ma dalsze przełożenie na kwestie podatkowe. Jeżeli poddasze spełnia kryteria użytkowe, zatem jest kondygnacją użytkową, wtedy jest ono integralną częścią bryły budynku, w której mogą zamieszkiwać i funkcjonować osoby. 

Co na to prawo budowlane?

Głównym kryterium rozróżnienia poddasza użytkowego od nieużytkowego ma tutaj wysokość samego pomieszczenia, która w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) ma średnią wysokość, w świetle, większą niż 2 metry. W kontekście tej regulacji poddasze użytkowe może być: lokalem użytkowym, pomieszczeniem gospodarczym, pomieszczeniem technicznym lub mieszkalnym.

Czym jest poddasze nieużytkowe

Przestrzeń budynku znajdująca się powyżej najwyższego stropu budynku jednorodzinnego poniżej 2 metrów, na której krzyżują się skośne konstrukcje poszycia dachu, czyli kalenica, jest miejscem wręcz niemożliwym do swobodnego funkcjonowania osoby dorosłej. Często znajdują się tam dodatkowe konstrukcje dachu jak więźba, infrastruktura wentylacyjna, instalacyjna czy ocieplenie. Miejsce to zatem może być uznane za poddasze nieużytkowe, które jednak można wykorzystać jako strych lub, mówiąc potocznie – pomieszczenie gospodarcze.

Funkcjonalne poddasze

Poddasze można przeznaczyć na cele użytkowe, w którym bez przeszkód będą funkcjonować domownicy, oraz nieużytkowe, przystosowane do celów stricte gospodarczych. W odróżnieniu od strychu, dobrze zaaranżowane poddasze będzie dodatkową powierzchnią mieszkalną, a tej nigdy za wiele. O funkcji poddasza warto pomyśleć już na etapie samej budowy, co pozwoli wyeliminować przykre niespodzianki architektoniczne związane ze skosami, bryłą dachu, rozmieszczeniem okien czy na przykład odpowiednim oświetleniem. W przeciwnym razie poddasze, zamiast pełnić funkcję dodatkowego stylowego pokoju, stanie się pomieszczeniem gospodarczym, w którym będziemy składować dosłownie wszystko, co zbędne. Czy naprawdę chcemy uczynić z niego magazyn na wszystko – graciarnię?

Aranżacja poddasza na miarę możliwości

Niezależnie od typu dachu: spadzisty, kopuła czy płaski, poddasze jest przestrzenią, która domaga się ciekawej aranżacji. Ważne, aby ta architektoniczna kompozycja współgrała z potrzebami oraz oczekiwaniami właściciela. Adaptacja przestrzeni na poddaszu bywa często zaskakującym i dużym wyzwaniem. Czy warto pokusić się o aranżacje? A może poddasze w stylu boho, rustykalnym lub loft?

Stylowa adaptacja poddasza

Obecnie, coraz więcej właścicieli domów przekonuje się, że poddasze może być doskonałą opcją do stworzenia klimatycznej przestrzeni. Można tutaj poeksperymentować delikatnie ze stylem – odmiennym od przyjętego na innych kondygnacjach. Właściciele poddasza decydują się coraz chętniej na zaadaptowanie go na pokój dla dziecka, stylowy pokój dla singla, dodatkowe miejsce na biuro czy nawet pokój kąpielowy.

Łazienka na poddaszu

Dysponując poddaszem użytkowym w jednorodzinnym budynku mieszkalnym można pokusić się o jego aranżację w dosłownie każdym stylu. Jednak wyjątkowo ciekawym pomysłem, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem jest pokój kąpielowy. Rozległa łazienka na poddaszu może być niczym prywatne SPA. Poddasze z doborowo urządzoną łazienką będzie miejscem wytchnienia po ciężkim dniu i pozwoli na odrobinę prywatnego luksusu. Ograniczają nas jedynie wyobraźnia i… budżet.

Co najlepiej zrobić z poddaszem

Istotnym punktem wyjścia do określenia funkcji poddasza jest projekt bryły budynku. Założenia projektu jasno pokazują potencjał całkowitej przestrzeni. Warto zatem, od samego początku wziąć pod uwagę czy chcemy mieć poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Pomyślmy przyszłościowo czy przypadkiem nie warto mieć dodatkowej przestrzeni w swoim domu. Przestrzeni, która urządzona w praktycznym stylu i ze smakiem będzie jedynie zachęcać do pracy, relaksu czy gościny. Doceńmy możliwości aranżacyjne i potencjał architektoniczny poddasza użytkowego. Uczyńmy z niego miejsce więcej niż wyjątkowe. Naprawdę warto.

Jeżeli jesteś w momencie decyzyjnym co do swojego poddasza, skontaktuj się z nami i porozmawiaj. Być może wspólna rozmowa o szczegółach technicznych pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności lub niespodziewanych kosztów.

kontakt

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka – czy nadciąga jej kres?

Patodeweloperka jest jak kiepski serial, który nie ma ani fabuły ani sensu. Wszystko jest źle poukładane, a widzowie kręcą głowami, zastanawiając się, jak to mogło powstać. Bardziej dobitnie ujmując – jest to zjawisko nacechowane dysfunkcjonalnością polskiego...

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Zastosowanie technologii BIM w budownictwie

Jest takie powiedzenie - jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Ma ona znakomite zastosowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Gdziekolwiek spojrzymy, każda branża przeżywa swoje rewolucje, mniejsze - większe, jednak zmiany są nieuniknione. Zatrzymując...